LEGENDS OF RUNETERRA INCELEME

İvan

Member
Teknonesil Üye
12 May 2020
141
Kart oyunlarına Riot Games hamlesi. Hazırladığımız Legends of Runeterra incelemesi, oyunun ne kadar detaylı ve iyi kurgulandığını gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde kapalı betadan çıkan Legends of Runeterra (LoR), kart oyunlarına yeni bir soluk getirdi. Ancak, Hearthstone'un bu kadar domine ettiği bir pazarda ne kadar başarılı olabilir? Riot'un ikinci oyununu bu alanda çıkartması bir delilik mi yoksa dahiyane bir fikir mi? İsterseniz hep birlikte Legends of Runeterra incelemesi ile buna bir bakalım.
Hearthstone'u kapalı beta döneminden beri kesintisiz her gün oynuyorum. Bu beni oyunun profesyonelleri arasına sokmasa da kart oyunlarından aldığım keyfi gösteriyor. Bu sebeple Legends of Runeterra incelemesi için hazırlığımı çoktan yapmıştım. Ancak bugüne kadar League of Legends'a elini sürmemiş bir insan olarak oyunun dünyasına hakimiyetim nerede ise hiç yoktu. Yine de yılmadım. Biraz oradan biraz buradan bilgi edinip giriştim.
En büyük ve ilk sorunumu oyunun kurulması aşamasında yaşadım. Zira bir türlü hesabıma giriş yapamıyordum. Konuyu Riot'un destek kısmına yazdım, çok hızlı olmasa da geri dönüş aldım ve sorunum çözüldü. Runeterra sadece kart oyunları dünyası için harika bir keşif değil, kendi başına karmaşık bir deste üreticisi. Birçoğu Legends of Runeterra'yı Riot'un Hearthstone'a meydan okuması olarak görüyor. Ancak benim gibi bir Blizzard fanatiği bile oyundan oldukça etkilenebiliyorsa bir sebebi vardır diye düşünmek lazım. O halde bu sebeplere hızlıca geçiş yapalım...
Legends of Runeterra incelemesi

Artan Mana Sistemi

HS'da olduğu gibi oyunda her tur artan bir mana sistemi var. Bu sebeple dengeli kurulmuş bir desteniz ya da iyi bir stratejiniz olmazsa yenilgi kaçınılmaz. Hearthstone, giderek artan bir mana havuzu kullanıyor. Maliyetlerine göre kart oynuyorsunuz. Ancak Hearthstone oynarken, en büyük sorunlardan biri olan artan mana problemi, oynayacak kartınız olmadığı için manalarımız boşa da gidebiliyordu. Lor ise bu soruna güzel bir çözüm buldu: Çöp kutusuna giden fazla mana yerine, artan manaları büyü havuzuna atıyor. Büyü mananız üçe kadar birikiyor ve oynamak için temel mana havuzunuzdan harcamadan tur başına daha fazla büyü yapmanıza izin veriyor. Buradaki manaları da saldırı ya da savunma sırasında kullanabiliyorsunuz. İlk başta alışması biraz zor oldu. Ama alıştıktan sonra da çok işe yaradığını fark ettim.

LoR Deste Yapısı
Deste demişken biraz kartların yapısından da bahsetmek lazım. LoR'da çeşitli gruplardan birini kullanarak bir desteyi inşa ediyorsunuz. Destenize ekleyeceğiniz kartların sinerjisi oldukça önemli. Bu sinerjiler şampiyonlarınıza doğrudan etki ediyor. Bu yüzden önce kuracağınız deste için kahramanlarınızı belirlemeniz, sonra da ona uygun kartları destenize eklemeniz uygun olacaktır. Zira bazı kartların kendine has ek özellikleri var. Bu özellikler de bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Mesela Shadow Isles (Gölge Adalar) bölgesinde Last Breath (Son Nefes) isimli bir özellik var. Son Nefes mekaniği bir minyonun öldüğünde bir etkiyi tetiklemesine neden olur. Shadow Isles (Gölge Adalar), bu kartların çoğuna sahip ve ölüm etrafında dönen mekaniğini kullanarak en iyi şekilde alandan fayda sağlarsınız. 1X1 değeri olan Lanetli Bekçi, öldüğünde 4X4'lük bir Kaçak Bekçi yaratır. LoR'da bunun gibi oyuna eğlence katan bir çok mekanik bulunuyor. O yüzden kartlara hakim olmanız çok önemli.

Legends of Runeterra: Galibiyet için pratik şart
İlk başladığınızda oyunun size sunduğu hazır desteler ile bilgisayara karşı biraz pratik yapmanızda fayda var. Hem kartlar arası etkileşimi, hem de şampiyonları daha etkili kullanmayı öğrenmeniz açısından oldukça işe yarıyor. Ayrıca burada deneyim elde ettikçe kazanacağınız deneyim puanları ile hediye edilen kartları ve sandıkları da açabilirsiniz. Zaten oyunda para harcamanızı gerektiren bir durum yok. Eğer yeterli vaktiniz varsa tüm kartları ve şampiyonları ücretsiz olarak kristaller karşılığında açabiliyorsunuz. Eğer vaktiniz yoksa elbette satın alabilirsiniz de. Satın alacağınız Lora (LoR para birimi)ile oyundaki şampiyonlar dışındakozmetik olarak satılan oyun tahtaları, maskot muhafızlar, kart sırtları, ifadeler gibi kişiselleştirme özellikleri alabilirsiniz.

Destemiz de hazır olduğuna göre artık oyuna girişebiliriz. Ayrıca internette bol miktarda deste önerisi de bulunuyor. Hazır desteler ile de ilerleyebilirsiniz. Destenizi seçtikten sonra, karşılaşmaya başlıyoruz. Oyuna dört adet kart ile başlıyorsunuz. Her turda kart çekerek stratejinize göre oynamaya çalışıyorsunuz. Bu kartları ileri sürerek saldırı ve savunma yapacağınızı söylemiştim. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, mananız yetiyor diye her kartı direkt oynamamanız lazım.
LoR'da amacınız, rakibinizin kulesini (Nexus) yıkmak. 20 cana sahip olan Nexus'lar o kadar kolay hedef değiller. Direkt kartlarınızı atarak, Allah Allah nidaları ile saldırmak imkansız. Öncelikle iyi bir stratejiniz olması lazım. Moba ya da MMORPg oyunlarının yansımalarını burada görüyoruz. Birçok farklı deste kurulumu mümkün. Ancak bu destelere baktığınızda, aslında onların, bahsettiğim oyunlardaki sınıflara karşılık geldiğini görebiliyoruz. Kimi desteler hunter, kimileri büyü, kimileri de tank sınıfları gibi görünüyor. Oyunun çıkması ile yeni gelen Set2 de bu oluşturulacak destelerin çeşitlerine oldukça etki etmiş. Legends of Runeterra'nın resmi lansmanı ile 120'den fazla karttan oluşan yeni bir set ve yepyeni bir bölge oyuna eklendi. Oyunun tam sürüme geçişi ile birlikte de 7 bölge, 35 şampiyon ve 400'den fazla karta ulaştı. Hızlıca eklemem lazım ki LoR hem PC hem de mobil cihazlar ile rahatlıkla oynanabiliyor. Ben genelde mobil üzerinde oynamayı tercih ettim.

Kartlar arası etkileşim
Kartlar arası sinerjiye de galibiyete etki eden faktörlerden biri. Yoksa çok önemli bir kartı gereksiz yere harcayabiliyorsunuz. Aslında LoR için saldırıdan çok savunma oyunu da diyebiliriz. Bir nevi kule savunma oyunlarının kartla oynanan versiyonu gibi. Benim oyun tarzıma göre öncelikli olarak savunma hattını kurmak her zaman daha mantıklı oluyor. Bu sebeple "en iyi saldırı, iyi bir savunmadır" mottosu üzerine ilerledim ve destelerimi de ona göre ayarladım. Rakip saldırılarına karşı mümkün olduğunca ortaya sürdüğüm kartları kaybetmeden, büyüler ile onun savunma hattını çökertecek şekilde kurdum.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, oyunu anlatırken birçok konuyu biraz yüzeysel bırakmak zorunda kalıyorum. Zira LoR'da çok fazla detay var. Ancak bunların her birini anlatmaya kalksam, bu yazı sayfalar dolusu tutacaktır. Yine de en önemlilerini anlatmak istiyorum. Mesela oyunun bölgeleri.

LoR SET 2 neler getirdi?
Yeni set gelmesi ile birlikte oyuna yeni bir bölge de eklendi. Bilgewater. League of Legends'da da olduğu gibi, her bölgeye hakim olan şampiyonlar farklılık gösteriyor. Bölgelerimiz Demacia, Freljord, Ionia, Noxus, Piltover & Zaun, ve Shadow Isles (Gölge Adalar). Bu bölgelere göre hem kartlarınız hem de şampiyonlarınız çok farklılıklar gösteriyor.

Bilgewater'ın özelliklerini de şu şekilde sıralayabiliriz.


Bilgewater’ın şampiyonları çeşitli bölgesel setlerinden faydalanıyor. Fizz, düşman büyülerinden kaçınmanın yanı sıra büyü yapmaya odaklanır. Miss Fortune ve Gangplank, çabalarını düşman Nexus'a saldırmaya konsantre ediyorlar. Twisted Fate, Destiny Kartları'nı sunarken, Nautilus korkunç deniz canavarlarını kullanmanızı sağlıyor.

Fizz

  • Maliyet: 1
  • Güç: 2 [+1]
  • Sağlık: 1 [+1]
  • Yetenekler: Bir büyü yaptığınızda, Fizz Elusive'ı (Sıyrılgan) verin ve Fizz'i hedefleyen tüm düşman büyü ve becerilerini durdurun.
  • Seviye atlama: 6+ büyü yaptığınızda Fizz'in bir sonraki seviyesine geçiyorsunuz.
  • Seviye sonrası yetenek: Bir büyü yaptığınızda, Fizz’e Elusive'a (Sıyrılgan) verin ve Fizz'i hedefleyen tüm düşman büyü ve becerilerini durdurun. Nexus Vuruşu: Bir Denizin Dişleri oluşturur.
Legends of Runeterra'da her biri 300 Lora karşılığında alınabilecek 35 şampiyon var. İsterseniz bu şampiyonları 3000 kristal ya da 1 Joker kart karşılığı da alabiliyorsunuz. Kristal ve Joker kartlarını oynadıkça kazanacağınız için hiç para harcamadan da ilerleme şansınız var. Şampiyon kartlarının sekiz tanesi başta geliyor. Diğer 27 taneyi satın almak için 8.100 jetona ihtiyacınız olacak. Loraları mağazadan kredi kartı, RP ve PayPal gibi seçenekler ile satın alabiliyorsunuz. Ben Lora'larımı sadece tahta almak için kullandım.

Legends of Runeterra oynamaya değer mi?
Legends of Runeterra harika bir kart oyunu. Oyunun konsepti, çeşitliliği veya sanatı mobil cihazlar için çıkmış en iyi kart oyunu olmasını sağlıyor. Aynı zamanda League of Legends dünyası üzerine inşa edildiği için de bu türü sevenleri kendine bağlayacaktır.
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

    Üst