SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek

İvan

Member
Teknonesil Üye
12 May 2020
141
SEO İçin İlk Şart: Kaliteli İçerik Üretmek
İnternet sitesi sahipleri, kendinizi sitenizi ziyaret eden kullanıcı olarak düşünün ve sitenizde ne görmek istiyorsunuz, ne bulmak istiyorsunuz? Bunun cevabını verdiğinizde sitenizi ona göre düzenlemeniz, sitenizde ona göre kalite içerik üretmeniz gerekiyor.

Kaliteli İçerik Nedir?
Kaliteli içerik, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara faydalı olan içeriktir. Sırf seo için içeriği gereksiz uzatmak, seo için uygun olsun diye yazı içerisinde birkaç tane anahtar kelimeyi kalın yapmak ve bir de konu içerisine görsel eklemek kaliteli içerik üretmek değildir.

Kaliteli içerikler tamamen özgün olur. Daha önce internet ortamında paylaşılmış bir içeriğin sadece kelimelerini değiştirerek özgün içerik üretilmez. İçeriğin özgün olduğu kadar içerik içerisinde kullanılan görsel,yazılı tüm materyallerinde özgün olması gerekir. Google veya diğer arama motorlarında görsel araması yapıp, karşınıza çıkan ilk görseli kullanmak hem etik değil hem de özgün değildir. O resmi kullanmayın demiyorum, o resmi alın ve kendinize göre düzenleyip, özgün hale getirin. (Görselin telif hakkı var ise telifini alıp, kullanabilirsiniz.)

Kaliteli içerik üretebilmek için uzman olduğunuz, hakkında bilgi sahibi olduğunuz konularda içerik üretmelisiniz. Hiçbir bilginizin olmadığı bir konuda kaliteli, özgün içerik üretmeyi beklemeyin / ya da içerik ürettiğinizi sanmayın.


Ya da bu durumu size ünlü gazeteci ve yazar olan Malcolm Gladwell tarafından üretilen teoriye göre, çalıştığınız veya içerik ürettiğiniz alanda pratik yapma süreniz 10 bin saate ulaştığında beyniniz o konuya bütün yönleriyle vâkıf hâle geliyor. Bu süreye ulaştığınızda veya aştığınızda yapmış olduğunuz pratik ve hazırlık size kaliteli ürün veya içerik üretme imkanı sağlıyor ve başarıya giden yolda sağlam bir adım atmanızı ön ayak oluyor.

Kaliteli İçeriğin Seo’ya Etkisi

Kaliteli ya da diğer bir değiş ile özgün içeriğin seo’ya çok büyük katkısı vardı. Seo’nun mihenk taşıdır diyebiliriz. Özgün,kalite içerik üretiminde bulunmak size arama motorlarından organik bir trafik akışının oluşmasını sağlar. Gelen bu organik trafik zamanla sizin arama motorlarında ki sıralamanız etkileyecek ve arama sonuçlarında daha üst sonuçlarda çıkmaya başlayacaksınız bu da yine sizin organik trafik akışınızın artmasına neden olacak böyle güzel bir kısır döngü de binlerce hatta milyonlarca kullanıcıya hitap eden bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

Kaliteli / Özgün İçerik Nasıl Olmalıdır?
Kendi kişisel blog sayfamda ve diğer birkaç alt projemde deneyip, tecrübe ettiklerimi baz alarak kalite bir içerikte bulunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçerik yeteri kadar uzunlukta olmalıdır, gereksiz yere uzatılmamalıdır.
  • İçeriği net olarak anlatan bir ya da birden fazla görsel ile desteklenmelidir. Resimlerin alt, title (başlık) gibi bilgilerinin eksiksiz ve içerikle alakalı bir şekilde girilmelidir. Hatta resim adının bile yazıyla alakalı olarak seçilmelidir.
  • Gereksiz bilgilerden uzak, içerikte kullanıcının aradığı bilgiyi kolayca bulabilmelidir.
  • İçerik akıcı olmalıdır, kullanıcıyı sıkmamalıdır.
  • Kullanıcı içeriğinizi okuduktan sonra sosyal medya hesaplarında paylaşmak istemelidir.
  • Zaman içerisinde güncelliğini kaybetmeyen, değeri artan bir içerik olmalıdır.
Dikkat Çekici ve İçeriği Tam Anlamıyla Yansıtan Başlık Kullanılmalıdır.
Özgün ve kaliteli bir içerik konu başlığından belli olur. Dikkat çekici, içeriği tam anlamıyla yansıtan başlıklar kullanılmalıdır. Kullanıcı başlık ile içeriği alakasız olan siteleri bir daha ziyaret etmezler. Etkileyici başlık seçimleri kullanıcıların içeriğinizi okumaya iter ve bu doğrudan olarak kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artıracaktır bu da otomatik olarak bounce rate (hemen çıkma oranı) oranınızı düşürecektir.

Özgün İçeriğin Görünen Yüzü: Görseller
İlgi çekici görseller en az yazı başlığı kadar önemlidir. Özellikle görsel kullanımının önemli olduğu internet sitelerinde başlık bazı durumlarda geri planda bile kalabilmektedir. Bu yüzden içerikleriniz de kullanacağınız görselleri çok iyi seçmeli ve içeriğinizi tam olarak anlatan görseller kullanmalısınız.

Alt Başlık Kullanımı = Akıcı Yazı
Kaliteli bir içerik nasıl olmalıdır? kısmında maddelerden bir tanesi de içeriğinizin akıcı olmasıydı. Bir içerik nasıl akıcı olur? Okurlarınızı sıkmadan, uzun paragraflar yerine parçalar halinde alt başlıklara bölerek içerik girişi yaparsanız kullanıcı sıkılmadan kısa kısa olan alt başlıkları okuyarak içeriğinizi akıcı bir şekilde okumuş olur.

Yazı Sonunda Kullanıcıyla Etkileşim
Özgün içerik üretmek yukarıda ki başlıklarda bahsettiğim hususlar kadar önemli olan bir konuda yazıyı nasıl bitirdiğinizdir. Yazı bitirirken kullanıcıya birebir konuşuyormuş gibi veya onu bir şeyler yapmasını sağlayacak, harekete geçirecek şekilde yazınızı bitirmeniz gerekiyor.

Buna yabancılar Call to Action diyorlar, yani okuyucuyla yazı sonunda etkileşim kur ve onu harekete geçir. Bu genelde sosyal medya hesaplarında içeriğin paylaşılması istenerek yapılmakta. (Bu yazıyı paylaşırsınız demi? 🙂

Bu adımlar yüzde yüz doğru diyemeyiz genel olarak yaptığım araştırmalar, okuduğum seo blogları ve kendi tecrübelerime dayanarak genel başlıklar halinde kaliteli içerik nasıl üretilir? sorusuna kendi perspektifimden sizlere aktarmaya çalıştım, umarım yardımcı olmuşumdur.
 

bycoder9

New member
Teknonesil Üye
20 Ara 2021
4
Oldukça başarılı bir makale. Arkadaşımız bu makaleyi 2020 yılında yazmış. Ancak bu makalenin özü olan kaliteli içerik üretmek konusu tüm zamanlar için geçerli. Özellikle son Google güncellemelerinde buna tekrar tekrar vurgu yapıldı. Sürekli ve düzenli olarak kaliteli içerik üretiyorsanız web sitenizden çok yüksek verim elde etmeniz mümkün.
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

    Üst