Yandex Mail nedir? Yandex Mail hesabı oluşturma

İvan

Member
Teknonesil Üye
12 May 2020
141
Yıllardır mail adresi denildiğinde akıllara Gmail‘in yanı sıra şimdi adıyla Outlook, eski adıyla Hotmail geliyor. Microsoft ve Google’ın bu ücretsiz e-posta servisleri, gereksinimler nedeniyle günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılırken, Yandex Mail‘de oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine ev sahipliği yapıyor.

Yandex Nedir?
1997 yılında Ilya Segalovich ve Arkady Volozh isimli iki Rus yazılımcı tarafından kurulan Yandex günümüzde internet denildiğinde akla gelebilecek birçok alanda faaliyet gösteren çok uluslu bir firmaya dönüşmüş durumda. Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Ukrayna ve Beyaz Rusya gibi birçok ülkede faaliyet göstermekte olan Yandex kendi ana vatanı Rusya’da yüzde 50 civarında bir pazar payına sahip.

yy.jpg


Bu sayede kendi ülkesinde Google’a olan bağımlılığın önüne büyük oranda geçmeyi başaran Yandex, Google ile benzer şekilde haber, e-posta, harita, bulut depolama ve daha onlarca servisi kullanıcılara sunuyor.

Yandex Mail neler sunuyor?
Ortak özellikler ile başlamak gerekirse: Mail hesabınızı kullanarak tüm Yandex servislerine erişim sağlayabiliyor, sunulan temalar ile mailleri kontrol ettiğiniz sayfanın görünümünü özelleştirebiliyorsunuz.

ma.jpg
Gmail ile benzer şekilde gelen e-postaları farklı kategorilere ayıran Yandex hesap açan herkese 10 GB depolama alanını ücretsiz sunuyor. Gmail kullanıcılarına ise 15 GB depolama alanı ücretsiz bir şekilde sunuluyor.

mam.jpg
Yandex’te kullandığınız birden fazla e-posta adresini Yandex.Mail’de birleştirmenizi sağlayan servis, PIN kodu ve parmak iziyle giriş yapma imkanı sunuyor. Bu kapsamda sadece mail servislerini karşılaştırdığımızda Google ve Yandex’in benzer özellikler sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yandex Mail hesabı oluşturma
Yeni bir mail adresine sahip olmak ve diğer servislere erişmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Birkaç dakikada yeni bir hesap oluşturmak için ilk olarak “mail.yandex.com” adresini ziyaret ediyor.

Açılan sayfada “Hesap Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra kayıt ekranı karşımıza geliyor. Ad Soyad, kullanıcı adı, şifresi ve telefon numarası girdikten sonra “Kayıt Ol” butonuna tıklamanız ve adımları takip etmeniz yeterli olacak. Kullanıcı adı bölümü mail hesabınızın adresini oluşturuyor.

e.jpg
Yani kullanıcıadı@yandex.com şeklinde bir adresiniz oluyor. Cep telefonu numarasını paylaşmak istemeyenler “Kayıt Ol” butonunun üst kısmındaki “Telefonum Yok” seçeneğine tıklayabilir. Bir kontrol sorusu seçerek size özel cevabını yazmanız ve alt kısımdaki CAPTCHA karakterlerini girmeniz isteniyor.
şi.jpg
 
Yardım Kullanıcılar

Herhangi bir odaya katılmadınız.

    Üst